Z Uniwersyteckie Centrum Informatyczne

m (drobne poprawki)
Linia 1: Linia 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
  
<h3>29 lipca 2024 r. po długiej chorobie, zmarł mgr inż. Jerzy Bracha, emerytowany pracownik Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. Miał 69 lat.</h3>
+
<h3>30 lipca 2024 r. po długiej chorobie, zmarł mgr inż. Jerzy Bracha, emerytowany pracownik Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. Miał 69 lat.</h3>
  
 
[[Image:Czarna-wstazka-pogrzebowa.jpg|200px|right]]Mgr inż. Jerzy Bracha urodził się 25 grudnia 1955 r. w Białogardzie.  W&nbsp;1979 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W&nbsp;czasie studiów brał udział w działalności demokratycznego podziemia, w tym w kolportażu wydawnictw drugiego obiegu.
 
[[Image:Czarna-wstazka-pogrzebowa.jpg|200px|right]]Mgr inż. Jerzy Bracha urodził się 25 grudnia 1955 r. w Białogardzie.  W&nbsp;1979 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W&nbsp;czasie studiów brał udział w działalności demokratycznego podziemia, w tym w kolportażu wydawnictw drugiego obiegu.

Wersja z 13:10, 1 sie 2024


30 lipca 2024 r. po długiej chorobie, zmarł mgr inż. Jerzy Bracha, emerytowany pracownik Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. Miał 69 lat.

Czarna-wstazka-pogrzebowa.jpg
Mgr inż. Jerzy Bracha urodził się 25 grudnia 1955 r. w Białogardzie. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. W czasie studiów brał udział w działalności demokratycznego podziemia, w tym w kolportażu wydawnictw drugiego obiegu.

Po studiach, po kilkumiesięcznym okresie zatrudnienia w Zakładach Azotowych „Włocławek” (dzisiejszym przedsiębiorstwie chemicznym ANWIL S.A.) we Włocławku, związał się na stałe z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, początkowo w Dziale Minikomputerów Ogólnouczelnianego Ośrodka Ośrodka Obliczeniowego.

Lata 80. ubiegłego wieku były w Polsce jeszcze wciąż okresem pionierskim w rozwoju informatyki. Ogólnouczelniany Ośrodek Obliczeniowy pod kierownictwem dr. Bronisława Żurawskiego uczestniczył w znaczący sposób w wielu krajowych programach badawczych i rozwojowych tego okresu, w szczególności tych dotyczących sieci komputerowych. Jerzy Bracha, głównie jako elektronik, ale również jako programista, miał bardzo ważny wkład w wyniki prac prowadzonych w tym obszarze w Dziale Minikomputerów. W roku 1988 Dział przekształcono w Zespół Sieci Komputerowych, co odzwierciedlało zaangażowanie i sukcesy Ośrodka w krajowych programach, w szczególności programie RI-14. Przy wybitnym udziale Jerzego Brachy w Zespole wykonano pierwszą na świecie eksperymentalną realizację lokalnej sieci komputerowej w architekturze Cambridge Ring, którą wyróżniało użyciu światłowodu do transmisji sygnału i osiągnięcie założonej teoretycznie prędkości transmisji 10Mb/s.

Lata 90. to okres intensywnej komputeryzacji i wyposażania obiektów UMK w lokalne sieci komputerowe (LAN lub LSK) w komercyjnie już dostępnej technologii Ethernet. Władze Uniwersytetu podjęły decyzję o przekształceniu Zespołu Sieci Komputerowych w Zespół Pełnomocnika Rektora d/s Komputeryzacji Uczelni, powierzając mu większość zadań związanych z rozwojem komputeryzacji Uczelni, a następnie od początku 1998 r. przekształcając Zespół w Uniwersyteckie Centrum Komputeryzacji. Pracując w Centrum, Jerzy Bracha miał merytorycznie decydujący głos i najważniejszy udział w przygotowywaniu założeń oraz projektowaniu lokalnych instalacji sieciowych praktycznie we wszystkich obiektach uczelni, służąc także pomocą w tym zakresie jednostkom dysponującym własną techniczną kadrą informatyczną.

Po scaleniu w 2001 r. jednostek informatycznych UMK w Uczelniane Centrum Informatyczne, Jerzy Bracha kierował w nim Pracownią Obsługi Technicznej, która w praktyce odpowiadała za wszelkie techniczne aspekty działalności Centrum. Niezależnie od tego, podobnie jak w latach 90., miał kierowniczy udział w przygotowywaniu założeń technicznych i projektowaniu modernizacji istniejących instalacji sieciowych, jak również w wyposażaniu w nie nowych obiektów uczelni.

Nie da się przecenić udziału Jerzego Brachy w powstaniu, rozwoju i utrzymaniu sieci komputerowej UMK. Ten udział charakteryzowało pełne zaangażowanie i modelowo rzetelnie odpowiedzialne inżynierskie podejście do pracy i zadań. Co więcej, Jerzy Bracha był w stanie poświęcić swój prywatny czas w okresach świątecznych, aby, mając na uwadze potrzeby pracowników, możliwie najbardziej ograniczyć uciążliwość potencjalnych przerw w dostępie do Internetu.

Po odejściu na emeryturę, mimo trapiącej go już choroby, w przypadkach gdy był potrzebny nadal, bezinteresownie, pomagał UCI.

Mgr inż. Jerzy Bracha był znakomitym fachowcem, świetnym liderem, a także wspaniałym człowiekiem, wymagającym przede wszystkim wobec siebie a wyrozumiałym dla innych. Jego życzliwość, otwartość, radość życia, chęć i gotowość do pomocy pozostanie w pamięci tych, którzy mieli z nim do czynienia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 3 sierpnia 2024 o godz. 10.00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kaszczorku. Po mszy nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku na tamtejszy cmentarz.